2012/2013-as tanév

Együtt a kábítószerek ellen

Együtt a kábítószerek ellen

Drogmegelőzési fórumra került sor iskolánkban a január 22-i szülői értekezlet előtt. A találkozó lehetőséget adott arra, hogy a szülők szakemberek közreműködésével tájékozódjanak a város droghelyzetéről és megelőzési stratégiájáról.

Az első beszámolót Kovács Anita, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke tartotta a városban elvégzett felmérés eredményeiről. Őt Budai Andrea, az utcai szociális segítők képviselője követte, majd iskolánk védőnője, Budincsevich Márta beszélt a 21. századi kábítószer-használat változásairól, új veszélyeiről. Csonkáné Huszár Anita, a megyei rendőr-főkapitányság alezredese a tiltott drogok listájáról szóló legfrissebb információkat osztotta meg a hallgatósággal, végül Glodánné Kovács Andrea ifjúságvédelmi felelős hívta fel arra a figyelmet, hogy a szülői szerepvállalás mennyire fontos a prevencióban. Bár iskolánk nem tekinthető veszélyeztetett intézménynek, mégis kiemelt feladatának tekinti a témával való szakszerű foglalkozást.
A program Pleier Tamás igazgató gondolataival zárult. Köszönetet mondott a meghívott előadóknak, és nyomatékosan felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy iskolánk közössége a megelőzés érdekében döntött ennek a fórumnak a szükségességéről.

Mikulás 2012

Mikulás-nap az aulában

Ha eljő az év utolsó napja, akkor a Mikulást üdvözölhetjük ismét az iskola aulájában. Idén december 22-én Reiner Andrea tanárnő és a 11. a-s tanulók főszereplésével készült az utolsó előtti évfolyam által készített ünnepi műsor. Az iskola közössége kitörő lelkesedéssel fogadta a tanárokat bemutató rendkívül színvonalas verseket, amelyeket hagyományosan a Mikulás stílszerű ajándéka követett.

A legnagyobb tapsot – mint az elmúlt két évtizedben mindig – Hoffer József tanár úr kapta, de aki ott volt, láthatta, hogy ő rá is szolgált erre a népszerűségre. A szinte észrevétlen gyorsasággal lepergő egyórás műsor végén lappföldi vendégünk, Vankó Lázár Bence átadta a stafétát az utóbbi időben több fronton rendkívül hasznosan ténykedő Barkóczi Gergelynek, akire jövőre majd egy Mikulás-kupa is vár.

Adventi est 2012

Áldott hangulatban

Emlékeztek az Igazából szerelem című filmre? Minden szereplő elmegy a másik mellett, nem veszi észre, hogy szeretik, nem veszik észre, hogy szeret – egészen addig, míg végül az iskolai karácsonyi műsor áldott hangulatában mindenki révbe érkezik.
Így vagyunk mi is a Bárdos idei adventi estjével. A megszokott év végi rohanás, fejetlenség kísérte előző napjainkat, míg végre szétnyílt a Népház függönye, és a teltházas publikum Dobrova Zita és Farkas Noémi tanárnők által megszerkesztett műsor színvonalas produkcióit élvezhette.
A másfél órás élmény részletes tudósítása az À La Bárdos vízkereszti számában lesz olvasható.


Farkas Noémi tanárnő ötödikesei tanulságos példázatokat dramatizáltak


Megyesi Kata és Balambér Tamara Cserháti-duettje a jól megérdemelt vastapsra kényszerítette a nézők tenyerét


A 13. c osztályosok (Szmilek Rebeka, Tóth Enikő ének, Járóka Renáta vokál, Marton Edit tánc) a zsűri tagjai között Vidéki József tanár úrral, a vokálban Inczédi Judittal és az alkalmi tánccsoportban tíz másik leánnyal kiegészülve a fináléban a Flashdance ismert slágereit vitték színpadra


Marton Edit magával ragadó előadása még a zsűri jól ismert tagját is táncra perdítette

Nyílt napok

A beiskolázási folyamat döntő állomásai

Az iskolánk iránt érdeklődő diákok a pályaválasztási kiállítás után nyílt napokon is tájékozódhattak.
A beiskolázási folyamat döntő állomásai ezek az alkalmak, hiszen az alsó vagy felső tagozaton idén végző diákok személyesen is megtapasztalhatják, milyen a bárdosos élet. November 22-én és 29-én is ezért érkeztek hozzánk kicsik és nagyok százai, járták be az iskolát, és ültek be tanórákra is.

A nagygimnáziumi osztályokba kívánkozók az iskolaépülettel való ismerkedés után beszélgethettek a diákönkormányzat tagjaival, egy részletes tájékoztató meghallgatása után pedig kezdetüket vették az óralátogatások. Évről évre azt tapasztaljuk, hogy a nyelvi előkészítők miatt a nyelvórák a leglátogatottabbak.
A negyedikes, nyolcadikos fiatalok nagy választás előtt állnak, melynek több befolyásoló tényezője is adódik, például a közvélemény, a barátságok, ismeretségek, az otthoni körülmények. Ezeket a szempontokat fontos kiegészíteni a saját tapasztalattal, reméljük, a nyílt nap megkönnyíti a döntést a most iskolaválasztás előtt állók számára.

Kiss Szabina

Gyökerek és szárnyak

Hagyományőrzés

Szinte a tanév elejétől kapcsolódtak rendezvények a három hetet meghaladó idei TÁMOP-os projekthez, a Gyökerek és szárnyak elnevezésű hagyományőrzésre épülő programhoz. A program felelőse Vécseyné Kiss Ibolya tanárnő volt.
A színfalak mögött elsősorban az ének-zene, valamint a rajz és vizuális kultúra tantárgyak oktatásában kapott helyet napi szinten a hagyományőrzés: a népzenével vagy népművészettel való foglalkozásnak köszönhetően a tanulók dalokat tanultak, népszokásokkal ismerkedtek, életfa-ábrázolásokból kiállítást készítettek. Látványos, az egész iskolaközösségnek szóló programokban is megjelent a hagyományőrző szándék: az október 23-ai műsorban például népdal és néptánc egészítette ki a történelmi visszaemlékezést, a szokásos adventi szöszmötölőn is lehetőség adódott a természetes anyagokkal, népi motívumokkal való munkára.


Magdi néni előadásán Kiss Viola és Fenyvesi Melitta énekelt, sajnos az adventi estről hiányoztak

Tisztán hagyományőrzéssel kapcsolatos programokat is szervezett Vécseyné tanárnő. Ilyen volt a Dr. Gerzanics Magdolna népdalkutatóval való találkozás november 21-én, vagy a téli népszokásokról szóló, az egész iskolaközösség előtt elhangzó előadássorozat december 1-jén.


A tizenegyedik bések tanulják a hókiflisütés tudományát

A programot karácsonyi kalácssütés egészítette ki december 14-én hét osztály számára, az aulában pedig a technikaórán készített mézeskalácsok díszítették idén az adventi koszorút.
A programok a jövő évre is átnyúlnak, a tervek szerint táncházzal nyitja majd az iskola a farsangi időszakot.

Nyitott könyv

Beszámoló a „Nyitott könyv” projektről

A 2012/2013. tanév november hónapjának második hete az olvasás hete, illetve az olvasás szeretetének hete volt iskolánkban. Ezen a héten mindenki magával hozhatta kedvenc könyvét, előadásokat és rendhagyó irodalomórákat hallgathatott a legújabb könyvekről és művészekről. A korábbi TÁMOP-pályázat fenntartási kötelezettségében témahétként megvalósuló program a Nyitott könyv nevet kapta, a projekt felelőse Sipos Etelka szaktanár volt.

Másutt beállított kép, nálunk természetes valóság Kis Dávid „trubadúr” és Pohner Kata olvasó kettőse

Az aulában járó-kelő tanulók tekintetét megragadta az a kiállítás, amelyet Dobrova Zita tanárnő helyezett el, pontosan azért, hogy kicsit megmutassa a diákok kreativitását. A kiállítás a végzősök magyar portfólióiból lett összeállítva, akiknek az volt a fő feladatuk, hogy valamilyen humoros módon foglalják össze a tananyagot, de az mégis maradjon érthető. A kiállítás neve is erre utal („Mi még olvasunk”), hiszen legfőképpen az eddigi kötelező olvasmányokat kellett feldolgozniuk ilyenolyan formában. Aki körbenézett a tárlaton, biztosan élvezte a legkülönfélébb irodalmi szereplők humoros történeteit. Már csak azért is érdemes megnézni a kiállítást, mert azt tanulóink készítették, és nagyon sokat dolgoztak vele.

Jólesik megállni kicsit Dobrova Zita tanárnő tablója előtt
Ugye, hogy élmény az olvasás?
Az érdeklődők közül azt is mindenki észrevette, hogy iskolánk az előző héten csatlakozott ahhoz az országos kezdeményezéshez, amely a „dobj el mindent, és olvass!” nevet viselte. Hétfőtől kezdve minden egyes tanítási napon a negyedik órák végét a jelzőcsengő hangja „zavarta” meg, és felszólította a közösséget arra, hogy tíz percig olvasson. Kiváló lehetőség volt ez az ötször tíz perc arra, hogy a kedvenc regényeket újra kinyissák, és visszarepüljenek az olvasmányélmény világába. Az egyetlen szabály az volt, hogy ne tananyagot olvasson a tanuló, hanem azt, ami érdekli és szórakoztatja. Remélhetőleg mindenkinek eszébe jutott, hogy mennyi ideje nem olvasott már semmit önszorgalomból, vagy azért, mert kíváncsi volt valamilyen történetre.

Manapság – a digitális forradalom időszakában – sokan nem értik, ha valaki azt mondja: „Égből pottyant mese volt…’” vagy „Móka Miki”, de talán a végzős évfolyam tagjai még emlékeznek arra a bizonyos bácsira egy műsorból, aki minden este szerepelt a televízióban. Levente Péter volt a mesélő az Égből pottyant mese című estimese-sorozatban, illetve ő volt a Magyar Televízió Zsebtévé című sorozatának Móka Mikije. A 7. a osztálynak volt szerencséje élőben is találkozni Levente Péterrel, sőt, egy rendhagyó irodalomórát is tartott nekik, ahol az olvasás szépségéről, a saját történetéről, és a régi mesékről volt szó. Lehet, hogy életkor szempontjából a hetedikesek voltak megfelelő „alanyok”, de az biztos, hogy az idősebbek közül is sokakat érdekelt a téma: a lebonyolításért felelős Farkas Noémi tanárnő mellett Csermák Júlia, a hetedikesek osztályfőnöke és Rácz László médiatanár is részt vett az órán.

Sipos Etelka és Dobrova Zita tanárnő Mark Twain Koldus és királyfi című művéből rendezett olvasási versenyt az összes évfolyam érdeklődői részére, amelyet ismét az előtérben ülő 12. a tanulói nyertek meg. A „legyőzhetetlen olvasók”: Antalóczy Zsanna, Pongrácz Dóra és Valentin Eszter

A heti programokhoz tartozott még, hogy az ötödiktől a tizenegyedik évfolyamig minden diák megtanulta Kósik Mónika tanár-könyvtárostól a helyes és eredményes könyvtárhasználatot, hogyan kell könyvet keresni a könyvtárban, megtanulták, melyek a kölcsönzés szabályai és feltételei, és hogyan illik viselkedni a könyvtárban. A foglalkozás végén egy kérdőív kitöltése volt a feladatuk, így felmérhették tudásukat. A későbbi tanulmányok során biztosan szükségük lesz a könyvtárak széles választékára, így jó, hogy idejében megtanulhatja mindenki, hogyan tud majd élni a könyvtárak nyújtotta lehetőségekkel.

A Mark Twain-vetélkedőt a hetedikesek is nagyon élvezték

„A mai fiatalok nem olvasnak eleget!” – Bizonyára sokan hallották már ezt a mondatot, és legtöbbször sérti a diákokat ez a kijelentés. Gombos Péter, a Magyar Olvasástársaság alelnöke viszont bebizonyította a nagygimnazistáknak, hogy ez nem igaz. Ráébresztette a tanulókat arra, hogy minden csak viszonyítás kérdése, hiszen mi is az olvasás? Mi számít olvasásnak? A kutatások bizonyították, hogy a mai iskolások generációja sokkal többet olvas, mint szüleik, hiszen minden SMS, e-mail és internetes szöveg értelmezése olvasásnak minősül. Az lehet, hogy szépirodalmat keveset olvasnak, de minden mást annál többet. Szintén jó volt Gombos Péter előadásában, hogy ő nem tört pálcát a „mai fiatalok” felett, sokkal inkább könyveket ajánlott, és az olvasás élményét kívánta bemutatni. Előadása igazán lelkesítő volt, hiszen szenvedéllyel beszélt egy-egy könyvről, illetve saját munkájáról. Ha valaki eddig nem szeretett olvasni, az óra során biztosan beleszeretett a könyvekbe.

Gombos Péter olvasáskutató Sipos Etelka projektfelelőssel beszélget

Egy tanulságos hetet tudhatunk magunk mögött, amelyet a visszajelzések alapján többször meg lehetne ismételni. Már az is nagy előrelépés, hogy olyanok kezébe került egy-egy könyv ezen a héten, akik erre eddig ritkán (vagy soha nem) vállalkoztak. Lehet, hogy egy hét nem váltja meg a világot, de az biztos, hogy az ilyen kezdeményezések sokat javítanak az olvasási szokásokon, és a Bárdos László Gimnáziumban ezután talán már több diák fog – szépirodalmat is – olvasni.

Sipos Etelka tanárnő ajánlására lejegyezte Papp Enikő (12. b osztály)
A felvételeket Nagy Tamás készítette.

Kéz a kézben

A Grundfos első kéznyújtása

A Grundfos a világ egyik vezető szivattyú- és villanymotorgyártója, amelynek célja, hogy világszerte sikeresen fejlesszen, gyártson és értékesítsen kiváló minőségű szivattyúkat, szivattyúrendszereket, elektromos motorokat. Jelenleg két telephelyen (Tatabánya és Székesfehérvár) lévő három gyárában körülbelül 2000 alkalmazottal működik. A következő években a folyamatosan bővülő csoportban a magyar mérnököknek jelentős szerep jut a Grundfos-termékek fejlesztésében, újak tervezésében, valamint a gyártás előkészítésében a világ minden táján lévő gyárakban. Az újonnan, frissdiplomásként a munkaerőpiacra lépő tehetségeket is keresi a cég. A Grundfos folyamatosan fejleszti termékeit és szolgáltatásait, de ez nem lehetséges jól felkészült szakembergárda nélkül, mivel szakemberekre, mérnökökre mindig szükség van, és mindig szükség lesz. Azért jöttek el iskolánkba, és tartottak órát a cég munkatársai, hogy ösztönözzék a természettudományos osztályokba járókat a mérnöki pálya választására. Így a 10. b és a 11. b vehetett részt az érdekes bemutatón november 8-án.

Az előadást Farkasné Takács Ágnes vezető HR-specialista nyitotta meg. Ezután Győri-Varga László termékmérnök és Boros Attila belsőtréning-specialista előadása következett. A szivattyú működésével ismerkedtünk, és felhasználásáról hallhattunk, azt is megtudtuk, hogy a Grundfos exportálja a szivattyúkat az Arab Emirátusokba, és a dubai Pálma-szigetek is így jöhettek létre. Ezen kívül a villanymotor előállításáról és kivitelezéséről is tanulhattunk. Ezután Kuti János, az Óbudai Egyetem igazgatója ismertette velünk a mérnöki szakma előnyeit. Hallhattunk az egyetemi életről, érdekes versenyekről, köztük a tésztahídról, melynek rekordját 2001 óta a magyarok tartják.

Ezt követte Fazekas Bence projektmenedzser, aki a Csodák Palotája egyik előadója is, de most nem ennek képviseletében volt az iskolánkban, hanem szárazjéggel mutatott be különböző kísérleteket, véleményünk szerint a diákok ezt élvezték a legjobban, mert ez volt a legérdekesebb, leglátványosabb.

Szerencsésnek érezheti magát a két osztály, hiszen egy nagyon színvonalas előadáson vehetett részt, mely sokunkat lenyűgözött, és elgondolkodtatott a jövőnkkel kapcsolatban is.

Bárdos-hét 2012

Az idei Bárdos-hét: ízlés szerint show-val, BORS-sal

A programokban a korábbi évekhez hasonlóan gazdag Bárdos-hét – október 24–27. – felejthetetlen élményeket jelentett iskolánk tanulóifjúsága részére.


Munkában a hetedikesek az Agóra helytörténeti vetélkedőn (Nagy Tamás felvétele)

A Bárdos-napot a szokásoknak megfelelően a pályázatok és versenyek időszaka előzte meg: ezek sorát a média- és az angolverseny nyitotta. A sorozat folytatását számos verseny jelentette: szavalóversenyek, Berlin-vetélkedők, műíró és műelemző, helyesírási, helytörténeti és retorikai verseny.
A pályázatok kiírásában arra is törekedtek a szaktanárok, hogy a BORS elnevezésű innováció tartalmához, azaz a Beatles, az Omega és a Rolling Stones ötvenéves jubileumához kapcsolódjanak, és a hét három napján az iskolarádió műsorát is ez határozta meg, amelyet – kivételesen – ezúttal tanárok (Nagy Tamás igazgatóhelyettes, Pleier Tamás igazgató és Rácz László) szerkesztettek.


Az idei Bárdos-héten a Turmix rádió mikrofonjánál tanárok ültek, a képen Nagy Tamás (fotó: Makszim Soma)

Csernoviczki Évát és édesapját vastaps köszöntötte a Bárdosban

A hét péntekje még egy nagy meglepetéssel is szolgált. A reggeli papírgyűjtés után – amelyen a diákönkormányzat működése anyagi hátterének biztosítása céljából ismét szép mennyiség gyűlt össze – négy hagyományos tanórát követően az egykori Bárdos-diák, mára olimpiai bronzérmes cselgáncsozó, Csernoviczki Éva és azóta megyei Príma-díjjal jutalmazott édesapja, Csernoviczki Csaba volt a vendégünk, akik beszámolót tartottak Éva karrierjének állomásairól és a londoni élményekről.
Kis Dávid és Vankó Lázár Bence interjújából azt is megtudhattuk, hogy tornatermünk a közeljövőben a Magyar Diáksport Szövetség kezdeményezésére büszkeségünk nevét veszi fel.

A szombati munkanapra kerülő Bárdos-nap a hagyományos névadói megemlékezéssel kezdődött, amelyen a pályázatok és versenyek győzteseit is megjutalmaztuk. Ezután rendhagyó tanórák következtek, amelyeken Vogel Rudolf a Beatles, Faludi Ádám az Omega, míg Nagy Tamás a Rolling Stones pályafutását mutatta be. A hetedik–nyolcadikosok a tavaly százéves Tatabányai Sport Club történetét ismerhették meg a klub székházában látható kiállítás megtekintése során. Új osztályaink tanulói pedig – szintén egy korábbi pályázati hagyomány keretében – a Szabadtéri Bányászati Múzeum kiállítását tekintették meg, majd helytörténeti feladatlap kitöltésével mérték össze a szerzett tudásukat.


A Bárdos-napon a végzősök programjai – így Makszim Soma képén a 13. c karaokeversenye – hatalmas sikert arattak.

A délelőtt további részét a végzősök programjai tették élményekkel telivé. Este a tökmagbulin megtörtént a bejövő osztályok beavatása, az aulában folyó programmal párhuzamosan pedig alternatív teaház várta a tehetséges zenészeket, énekeseket – és a rájuk kíváncsi közönséget.


A döBíTlsz mindhárom történelmi zenekar slágereit megszólaltatta

Este kilenckor a tanulók számára befejeződött a program, de a szülők, tanárok, öregdiákok hajnalig maradhattak, hiszen a fellépő döBíTlsz együttes most is remek hangulatot teremtett.

Kis Dávid